SteadyCam:

..Lassan sikerült elkészíteni az első olyan kamerastabilizátort, ami működik és nem csak az elméletben, de a gyakorlatban is megközelíti a "tökéletest".
Gilbert barátom majd egy éves munkája és rengeteg utánjárása révén most mindeki megcsodálhatja a remekművét. Elég sokat kellett kisérleteznie és minden fellelhető forrásanyagot felkutatva jutott el eddig. Igyekszem leírni, hogy mely alkatrész mire való és miként lehet elkészíteni, de ha esetleg valami mégsem teljesen világos, akkor írj levelet, vagy nézd meg az "angol" oldalt, mert neki is ez volt az alap. A mindnre kiterjedő paramétereket is egyekszem feltenni, ill. leírni.
..A kis képekre klikkelve megnézheted nagyban is a fotókat. A minőségük azért olyan amilyen, mert szalagra lettek kifotózva.

Akkor lássuk...

Mint a képeken is látszik, méretében nem túl nagy az egész és mindössze kamera nélkül kb 1.5 kg.
Fontos, hogy legyen egy tartó állvány is, mert nem ildomos elfektetve tárolni, ill. így könnyebb a kamerát ráhelyezni.
az állványon jobbról balról  

A kamera egy talpon van rögzítve ami keresztbe került felszerelésre, így a súlypontot lehet jobb-balra állítani. Ezzel egyszerű az oldalírányű dölés korigálása. Ilyen talpat a Manfrotto gyárt és én a StudioLine-ban vettem.
szemből balról jobbról  

A rúdra a kameratalp egy fotófejre van rögzítve. Erre került a két viszintező melynek segítségével az oldal és bukó írányokat lehet kontrolálni, valamint egy adapter amin keresztül megy a kimeneti kép a monitorra.
a fej és a talp a rúd és a fej viszintező  

A gimball az egész stabilizátor lelke. Ez biztosítja a folyamatos "álló hatást" A képen látszik, hogy olyan mint egy minden irányba forgó giroszkóp.
szemből balról jobbról  
A legnagyobb csapágy egy 30 mm átmérőjű ami a rúdra van rögzítve és ez biztosítja a vísztintes forgást. Ez a csapágy egy gyűrűbe van ágyazva, aminek a forgás-középpontjában van másik két kisebb csapágy egy villában. Ezek a csapágyak az előre-hárta billenést korrigálják. A villa csúcsán szintén egy csapágy van ami a jobbra-balra billenést egyenlíti ki. Erre a pontra jön a fogantyú amivel az egészet kézbe lehet tartani. Ezeknek a csapágyaknak tökéletesen egy irányba kell hogy mutasson a középpontja, mert egyépként excentrikus lesz a mozgás és akkor elbillen a kar. Mivel nagyon profin kell elkészíteni, ezért nem árt, ha van egy esztergályos aki ezt megcsinálja.

Hogy függőlegesbe maradjon a berendezésünk, egy "tőkesúly"-nak kell a rúd alján lennie. Ez a vitorlás hajó elvén működik. A súly és a monitor előre ill. hátra tolásával korrigálhatjuk a billenést.

az előre-hárta billenést korrigáló súly és a monitor

Ezen a kis monitoron láthatjuk folrgatás közben, hogy mit vesz a kamera. Erre egy napellenzőt is felszeret a Gilbert, hogy a fények ne tompítsák a monitor képét.
a kontroll-monitor  

Ha elkészül a kar és a mellény akkor teljes lesz a steadycam.

Üdv: Füzi